کد خبر: 1596676
فعال دانشجویی دانشگاه یزد:
دولت اصرار به اجرای طرح شکست خورده خرید خدمات آموزشی دارد
زهیر حاجی‌حسینی با انتقاد از طرح خرید خدمات آموزشی گفت: این طرح‌ها شکست خورده هستند اما دولت‌مردان ما متأسفانه اصرار به اجرای آن‌ها دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، زهیر حاجی‌حسینی فعال دانشجویی دانشگاه یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در انتقاد از طرح خرید خدمات آموزشی، گفت: مشکلی که با آن مواجه هستیم بحث خصوصی‌سازی آموزش و پرورش است یکی از قسمت‌هایی که دارد انجام می‌شود بحث برون‌سپاری است که در آن خدمات آموزش و پرورش را به اشخاص حقیقی واگذار می‌کنند و نمونه‌اش همین مدارس خرید خدمات و یا مدارس حمایتی است.

وی افزود: متأسفانه این طرح در بودجه سال 99 افزایش 70 درصدی داشته است و وقتی  جدول بودجه را نگاه کنید می‌بینید که این بودجه خرید خدمات آموزشی دو برابر افزایش پیدا کرده است و تعداد دانش‌آموزانی هم که تحت پوشش این برنامه بودند از 369 هزار نفر به 626 هزار نفر افزایش یافته و تقریبا دو برابر شده است.

دبیر سابق تشکل دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فرهنگیان یزد اظهار داشت: این شیوه غلط را چند سالی است که متأسفانه دولت آقای روحانی دارد پیاده می‌کند و استدلالشان هم این است که هزینه آموزشی زیاد است و ما نمی‌توانیم این هزینه را تحمل کنیم.

حاجی‌حسینی خاطرنشان کرد: مشکلات معلمان حمایتی هم که الان وجود دارد مربوط به همین مسئله و نوع واگذاری است؛ دولت بر اساس این طرح می‌گوید سرانه دانش‌آموز مثلا این مقدار است و ما این مبلغ را به یک فرد معتمد می‌دهیم و یک مدیر هم به او می‌دهیم خودش برود نیرویش را تأمین کند و بقیه کارها با خودش باشد؛ بعد معضلاتی مانند چند ماه حقوق معوقه یا حقوق‌های پایین و عدم انگیزه معلمان برای کار از پیامدهای این طرح است.

طرح خرید خدمات آموزشی قرار بود در مناطق کمتر برخوردار اجرا شود

وی عنوان کرد: این طرح قرار بود در مناطق کمتر برخوردار اجرا شود و با همین قید هم شروع شد، یعنی مناطقی هستند که مثلا 5 تا دانش‌آموز بیشتر ندارد و اگر دولت بخواهد آنجا معلم بفرستد هزینه زیادی دارد لذا سرانه تعداد دانش‌آموزان آن مدرسه را به یک فرد می‌دهند و او خودش معلمش را تأمین کند.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: اما این طرح برعکس اجرا شد یعنی دقیقا در مراکز به شدت شلوغ شهری اجرا شد و به همین جهت نه تنها بار مالی آموزش و پرورش را کمتر نکرد بلکه افزایش هم داد.

حاجی‌حسینی تأکید کرد: متأسفانه در بودجه 98 این اتفاق افتاد اما فاجعه در بودجه 99 است که نه تنها دولت فکری برای کم کردن این معضل نکرد بلکه افزایش هم داد.

وی بیان کرد: ما در سال 98 شاهد اعتصابات و اعتراضات معلمان بودیم و با این شرایط در سال 99 نه تنها مشکلات گذشته برطرف نخواهد شد بلکه شاهد مشکلات جدیدی نیز خواهیم بود چرا که دانش‌آموزان مشمول این طرح بیشتر شده‌اند.

حاجی‌حسینی تصریح کرد: این شیوه برون‌سپاری قابل قبول نیست حتی مشابه این طرح‌ها در کشورهایی مانند آمریکا وجود داشته که سال‌ها است از بین رفته است؛ یعنی به شدت این طرح‌ها شکست خورده هستند اما دولت‌مردان ما متأسفانه اصرار به اجرای آن‌ها دارند.

انتهای پیام/