کد خبر: 1877571
معاون اقتصادی رئیس جمهور:
باتلاق تورم ۵۰ ساله، اقتصاد ایران را گرفتار کرده است
محسن رضایی گفت: از سال گذشته کنترل عوامل تورم به صورت تدریجی آغاز شده است اما این تورم مزمن به خصوص در چهار سال اخیر به بالای ۳۰ درصد رسیده که رفع آن، نیاز به زمان دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور امروز سه شنبه در حاشیه افتتاح اولین استودیو تخصصی حوزه دفاع مقدس خوزستان با اشاره به وضعیت بازار و گرانی های موجود اظهار کرد: نگرانی های مردم شامل دغدغه های ما نیز می باشد و اکنون با اقدامات صورت گرفته؛ اشکالات موجود در حوزه اقتصاد در حال برطرف شدن است.

وی افزود: یکی از این مشکلات، مسئله نظارت بود به‌طوری که سازمان تعزیرات در برخی از شهرستان ها نیرو برای نظارت نداشت.
 
معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: میزان مجازات محتکرین و گران فروشان مربوط به ۲۰ سال گذشته بود به عنوان مثال برای فردی که ۱۰ میلیارد تومان احتکار کرده، ١٠ میلیون جریمه اثر چندانی ندارد لذا مجازات ها جدی تر شد و ابزار کافی به تعزیرات تعلق گرفت.
 
رضایی بیان کرد: با توجه به گرانی های بین المللی در کالاها، اکنون میزان واردات روند بهتری پیدا کرده و گندم و ذرت به میزان کافی وجود دارد.
 
وی عنوان کرد: همچنین افزایش قیمت روغن که حاصل وجود کمبود در کُنجانه و دانه های روغنی است با بسیجی که صورت گرفته در حال برطرف شدن می باشد و خوشبختانه وضعیت کالاها نسبت به یک ماه گذشته در شرایط مناسبی قرار دارد.
 
معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: بزرگترین تحولات اقتصادی اگر روی یک بستر ناآرامی انجام شود آثار مثبت کار دیده نخواهد شد زیرا در یک فضای غیرمناسب صورت می گیرد لذا تورم ۵۰ ساله ایران مانند یک باتلاقی، اقتصاد ایران را در بر گرفته است.
 
رضایی ادامه داد: از سال گذشته کنترل عوامل تورم به صورت تدریجی آغاز شده است اما این تورم مزمن به خصوص در چهار سال اخیر به بالای ۳۰ درصد رسیده که رفع آن، نیاز به زمان دارد.
 
وی تشریح کرد: تورم ایران در سال های ۹۷ ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۰، بیش از ۳۰، ۴۰ و ۴۰ درصد بود که این موضوع قدرت خرید مردم را کاهش داده است؛ لذا این تورم و این باتلاق ۵۰ ساله اقتصاد ایران را باید حل کرد که کار را شروع کرده و امیدواریم با بسیج مردمی بتوانیم این موضوع را جمع کنیم.
 
انتهای پیام/