کد خبر: 1878028
افزایش 20 درصدی قیمت لوازم خانگی؛
رکود در بازار لوازم خانگی با افزایش قیمت‌ها/ کاهش قدرت خرید مردم و تعطیلی برخی مغازه‌های کرایه‌نشین
افزایش قیمت لوازم خانگی در نگاه نخست شاید به نوعی حمایت از تولیدکنندگان باشد اما دود اصلی این گرانی به چشم مصرف کننده‌ای می‌رود که مجبورند کالاهای مورد نیاز خود را با قیمت بسیار بالا خریداری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ طی سال‌های اخیر سیاست‌ افزایش سنت حسنه ازدواج با پرداخت وام‌ و ارائه سایر بسته‌‎های حمایتی به طور جدی آغاز شده است، اما یک حساب سرانگشتی و با رصدی بر بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد که با این مبالغ، زوج‌های جوان تنها قادر به خرید چند قلم از لوازم مورد نیاز خود برای شروع زندگی هستند.


بازدید میدانی خبرنگار صبح قزوین از بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد که شهروندان و اصناف دل خوشی از بازار نداشته و از کمبود لوازم خانگی، عرضه قطره‌چکانی و عدم نظارت‌های جدی بر واردات آن گلایه‌مند بوده و منتظر اتفاق مثبتی در این حوزه هستند.

عرضه اقلام اساسی لوازم خانگی به صورت قطره چکانی به بازار

سیدمرتضی حسینی از فروشندگان لوازم خانگی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، اظهار می‌کند: در شرایط کنونی کالاهای اساسی به صورت قطره چکانی به بازارعرضه می‌شود و حتی برخی از کالاها در داخل موجود نبوده و برای دسترسی به آن مجبورهستیم چندین ماه منتظر بمانیم.

وی می‌گوید: علی‌رغم اینکه مشکلات خود را در اتحادیه و صنف لوازم خانگی پیگیری کردیم اما کسی پاسخگو نبوده و هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده است.

حسینی عنوان می‌کند: برای مدیریت قیمت در بازار لوازم خانگی، انتظار داریم مصوبه مشخصی برای صادرات در نظرگرفته شود تا رغبت تولیدکننده برای فروش داخلی بیشتر شود.
 


 

این فروشنده لوازم خانگی با اشاره به وضعیت بازار تصریح می‌کند: در شرایط فعلی باید لوازم خانگی را با قیمت بالاتر از بازار تهران و با نرخ دلار خریداری کنیم که این شرایط به نفع فروشندگان این صنف نیست.

مشاهدات صورت گرفته از بازار لوازم خانگی شهر قزوین نشان می‌دهد قیمت اکثر اقلام 10 الی 18 درصد افزایش داشته است.

کاهش قدرت خرید مردم ره‌آورد افزایش قیمت لوازم خانگی

یکی دیگر از کسبه‌های لوازم خانگی با اشاره به افزایش قیمت اقلام اساسی در تمام شرکت‌های لوازم خانگی بیان می‌کند: افزایش غیرمنطقی قیمت لوازم خانگی، قدرت خرید مردم و حتی فروشندگان را کاهش داده است.

وی می‌افزاید: قیمت لوازم خانگی برخی برندها به صورت سرسام‌آوری افزایش یافته، به طوریکه برای مثال قیمت یک دستگاه ماشین لباسشویی که طی سال‌های اخیر 5 میلیون تومان بود امروز به 60 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش صبح قزوین؛ براساس تصمیم وزارت صمت، درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا از چهارم دی ماه سال گذشته تصویب و اجباری شد و تولیدکنندگان لوازم خانگی موظف به تبعیت از این طرح شدند،مشاهدات عینی خبرنگار ما نشان می‌دهد تنها تعداد محدودی از فروشندگان لوازم خانگی در قزوین این طرح را اجرا می‌کنند.

تغییر قیمت لوازم خانگی با نوسانات نرخ ارز

یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز بر تمام کالاها از جمله لوازم خانگی تاثیرگذار بوده، اظهار می‌کند: علت رشد قیمت در این حوزه مربوط به صادرات لوازم خانگی با نرخ ارز به کشورهای خارجی بوده و همین امر موجب کمبود کالا در داخل و افزایش قیمت‌ها شده است.

به گزارش صبح قزوین؛ مشاهدات بازار نشان می‌دهد کالاهایی که فروش چندانی ندارند، افزایش قیمت نداشته اما کالاهایی که با فروش خوبی همراه بوده و مردم استقبال مناسبی برای خرید نشان دادند با افزایش قیمت روبه‌رواست.

یکی دیگر از کسبه‌ها اذعان می‌کند: از ابتدای سال جاری کالاهای لوازم خانگی که دارای مصوبه از سازمان تولیدکننده بودند، تغییر قیمتی نداشته و با قیمت سال گذشته عرضه شده اما کالاهای غیرشرکتی و خارجی که از مرزها وارد می‌شوند بدون هیچ نظارتی با افزایش قیمت همراه است.

دود اصلی گرانی لوازم خانگی به چشم مصرف کننده می‌رود

این کسبه‌ در اعتراض به ضریب مالیات در نظر گرفته شده برای فروشندگان اظهار می‌کند: اکنون تراکنش‌های بانکی مبنای محاسبه مالیاتی قرار گرفته که درصد سود فروشندگان با آنچه که مورد محاسبه قرار می‌گیرد، متفاوت است؛ اما میزان مالیات برای ما در شرایطی با افزایش مواجه شد که با شیوع کرونا کاسبی‌ها نیز از رونق افتاده بود.

 


 

به گزارش صبح قزوین؛ افزایش قیمت لوازم خانگی وابسته به دو موضوع تولیدات لوازم داخلی و کالای خارجی است که قاچاق کالاهای وارداتی به نوعی در بازار لوازم خانگی التهاب ایجاد می‌کند.

بیشترین عامل افزایش قیمت لوازم خانگی شاید مربوط به کالاهایی باشد که به صورت قاچاق و بی ضابطه وارد می‌شود و قیمت‎های بازار را آشفته می‌کند.

قیمت لوازم خانگی با افزایش 20 درصدی همراه است

سیدعلی مرتضوی رئیس اتحادیه لوازم خانگی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین، در خصوص افزایش قیمت‌ها اظهار می‌کند: تمام اقلام لوازم خانگی تولید داخل از ابتدای سال‌جاری با افزایش قیمت 15 الی 20 درصدی همراه است.

وی با بیان اینکه 90 درصد کالاهای داخلی به صورت مونتاژ تولید می‌شود، اذعان می‌کند: با توجه به اینکه ورود کالاهای خارجی به داخل از چهار سال گذشته ممنوع‌ شده؛ عمده این کالاها به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.

مرتضوی بیان می‌کند: در حال حاضر قیمت لوازم خانگی 20 درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود از ابتدای فصل پاییز امسال مجدد با افزایش قیمت همراه باشد.

وی تصریح می‌کند: قیمت لوازم خانگی در گذشته به صورت سالیانه افزایش پیدا می‌کرد اما در شرایط کنونی این افزایش‌ها به صورت فصلی اتفاق می‌افتد.

کاهش قدرت خرید مردم 30 واحد صنفی لوازم خانگی را به تعطیلی کشاند

مرتضوی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی با رکود همراه است، ادامه می‌دهد: کاهش قدرت خرید مردم و عدم اشتیاق آن‌ها برای استقبال از بازار لوازم خانگی از سال گذشته تاکنون 30 واحد صنفی را در شهر قزوین به تعطیلی کشاند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی قزوین ادامه می‌دهد: برخی واحدهای صنفی علی‌رغم داشتن مشتری و متقاضی برای لوازم خانگی، کالایی برای عرضه در اختیار نداشته و شرایط سخت خرید و فروش؛ آن‌ها را به خرید کالاهای ارزان‌تر ترغیب کرده است.

وی یادآور می‌شود: اگرشرایط فعلی در بازار لوازم خانگی ادامه پیدا کند میزان قدرت خرید مردم در پایان سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 30 درصدی همراه خواهد بود.

مرتضوی بیان می‌کند: یکی از دلایل دولت برای جلوگیری از ورود لوازم خانگی خارجی، ممانعت از خروج ارز و حمایت از تولیدات داخلی بود که همین عامل تولیدکنندگان را متعهد می‌کند میزان کالای مورد نیاز مصرف کننده ایرانی را تأمین کنند.

مرتضوی بیان می‌کند: صادرات تولیدات داخلی توسط تولیدکنندگان در شرایط فعلی که کالای ایرانی مورد نیاز کشور است، عقلانی نیست و باید از این امر جلوگیری شود؛ زیرا تولیدکنندگان ایرانی هنوز قادر به تأمین نیاز مصرف کننده نبوده و سطح عرضه و تقاضا با هم برابر نیست.

فعالیت بیش‌از 200 واحد صنفی در قزوین

وی ابراز می‌کند: تولیدکنندگان می‌توانند در صورت کاهش سطح تقاضا محصول خود را به خارج عرضه کنند در حالیکه با افزایش قیمت کالا و احتکار، زمینه افزایش تقاضا و کمبود کالای لوازم خانگی فراهم می‌شود.
 


رئیس اتحادیه لوازم خانگی قزوین تصریح می‌کند: کمبود اقلام لوازم خانگی را در برخی از فروشگاه‌های شهر شاهد هستیم زیرا تولیدکنندگان داخلی تعهدی را که نسبت به تأمین نیاز مردم به دولت داده بودند را نتوانستند اجرایی کنند.

مرتضوی می‌افزاید: در مجموع هنوز با کمبود جدی لوازم خانگی در سطح بازار مواجه نشده‌ایم زیرا به محض رونق گرفتن بازار لوازم خانگی، شرکت‌های ایرانی باید تولیدات خود را بهینه کنند.

وی با اشاره به ضریب مالیات در نظر گرفته شده برای کالاهای لوازم خانگی می‌گوید: میزان مالیات لوازم خانگی در سال‌جاری هنوز به قطعیت نرسیده اما در محاسبه، کارت‌خوان‌های فروشگاهی به عنوان ملاک تشخیص مالیات در نظر گرفته می‌شود.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی قزوین ادامه می‌دهد: رقم مالیات واحدهای صنفی لوازم خانگی تا 15 برابر افزایش یافته که با ادامه این روند پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال تعداد بیشتری از این واحدها تعطیل شوند.

وی عنوان می‌کند: در حال حاضر 220 واحد صنفی لوازم خانگی در شهر قزوین فعال است که با مشکلات مختلفی دسته و پنجه نرم می‌کنند.

این مسئول یادآور می‌شود: افزایش قیمت تعرفه‌های انرژی، حقوق و دستمزد کارگران و تأمین مواد اولیه از جمله دلایل افزایش قیمت لوازم خانگی است.

صدور مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت چندی پیش با تایید افزایش نرخ لوازم خانگی گفته بود: در حوزه لوازم خانگی، افزایش ۱۵ درصد برای تلویزیون و ۱۰ درصد برای یخچال، یخچال فریزر و ماشین لباسشویی و ظرفشویی تایید شده و از اول تیر ماه اجرا می‌شود.


چند روز پیش هم دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از درخواست افزایش قیمت لوازم خانگی به سازمان حمایت خبر داده و گفته بود که بازار کشش افزایش قیمت ندارد و تولیدکنندگان هم از افزایش قیمت استقبال نمی‌کنند، اما باید توان ادامه فعالیت هم داشته باشند.

به گزارش صبح قزوین؛ بر اساس آخرین اخبار با صدور مجوز از سوی وزارت صمت قیمت‌ برخی کالاهای لوازم خانگی 10 الی 15 درصد افزایش یافته که از ابتدای تیرماه اجرایی می‌شود.

افزایش قیمت لوازم خانگی در نگاه نخست شاید به نوعی حمایت از تولیدکنندگان باشد اما دود اصلی این گرانی به چشم مصرف کننده‌ای می‌رود که مجبورند کالاهای مورد نیاز خود را با قیمت بسیار بالا خریداری کنند.

انتهای پیام/