printlogo


کد خبر: 1551805تاریخ: 1398/09/12 10:44
وزارت ارتباطات تأمین زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را جز وظایف خودش نمی‌داند/ مرکز ملی فضای مجازی مصوبات خودش را هم اجرا نمی‌کند
مدیرعامل پیام‌رسان ایتا:
وزارت ارتباطات تأمین زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را جز وظایف خودش نمی‌داند/ مرکز ملی فضای مجازی مصوبات خودش را هم اجرا نمی‌کند
مدیرعامل پیام‌رسان ایتا گفت: وزارت ارتباطات تا چند ماه قبل حتی قبول نمی‌کرد که وظیفه‌اش در موضوعاتی مثل موتورهای جستجو، پیام‌رسان‌ها و حتی ایمیل است و احتمالا وزارت ارتباطات تأمین زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را جز وظایف خودش نمی‌داند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، محسن غفاری پیرامون چرایی برخی نارسایی‌هایی که پیام‌رسان‌های داخلی دارند، اظهار داشت: بالاخره زیرساخت نرم‌افزاری و دانش فنی پیام‌رسانی یک بحث است که همکاران ما توانستند به آن دست پیدا کنند، اما زیرساخت سخت‌افزاری یک بحث دیگر است که در این زمینه ما هنوز در کشور مشکل عمده داریم.

وی افزود: کشور ما هنوز دیتاسنتر ملی به معنای اینکه بتواند زیرساخت‌های پایه را داشته باشد ایجاد نکرده و داشتن دیتاسنتر ملی با چندین هزار سروری که بتواند خدمات پایه حتی همین موتور جستجو را روی خودش داشته باشد نداریم و این ضعف خیلی بزرگی است که البته من فکر می کنم بیشتر این تقصیرها شاید گردن مرکز ملی فضای مجازی باشد چون بالاخره سیاست‌گذاری و حتی بودجه‌ریزی و طرح‌هایی که مرتبط با بودجه است را باید این مرکز بدهد و دستور به وزارت ارتباطات را این مرکز باید بدهد.

وزارت ارتباطات تأمین زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را جز وظایف خودش نمی‌داند

مدیرعامل پیام‌رسان ایتا گفت: وزارت ارتباطات تا چند ماه قبل حتی قبول نمی‌کرد که وظیفه‌اش در موضوعاتی مثل موتورهای جستجو، پیام‌رسان‌ها و حتی ایمیل است و قبول نمی‌کرد که این زیرساخت‌ها وظیفه وزارت ارتباطات است.

غفاری ادامه داد: این وظیفه وزارت ارتباطات است و مرکز ملی هم این را برای وزارت تبیین نکرده بود و احتمالا وزارت ارتباطات تأمین زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را جز وظایف خودش نمی‌داند!

وی بیان کرد: البته در مجلس هم کم‌کاری است مثلا طرحی برای ساماندهی شبکه‌های اجتماعی به مجلس می‌رود و کاملا سیاسی این طرح حتی در کمیسیون هم رأی نمی‌آورد یعنی چون تصور می‌کردند این طرح سیاسی است رأی نیاورد.

مدیرعامل پیام‌رسان ایتا تأکید کرد: بارها به مرکز ملی فضای مجازی بارها گفتیم زیرساخت‌های ملی لازم است و هیچ اپراتور و هیچ شرکت خصوصی حاضر نیست مثلا دو هزار سرور بخرد که احیانا اگر خدای ناکرده حمله‌ای در اینترنت شد یا قطعی اینترنت صورت گرفت بتواند ارتباطات مردم را پایدار نگه دارد، هیچ شرکت خصوصی این کار را نمی‌کند و این جز وظایف ملی شبکه ملی اطلاعات است اما متأسفانه وقتی این اتفاق‌ها می‌افتد تازه اهمیت موضوع پیام‌رسانی را متوجه می‌شوند و چند روز بعد هم یادشان می‌رود.

مرکز ملی فضای مجازی مصوبات خودش را هم اجرا نمی‌کند

غفاری خاطرنشان کرد: نهایت کمکی که به پیام رسان‌های داخلی می‌شود ارائه یک وام 5 میلیاردی است که قسط آن ماهی 200 میلیون تومان است و البته ایتا همین را هم نگرفته است.

وی اضافه کرد: در بحث اینترنت، همین یک ماه قبل اینترنت همه ما را قطع کردند یعنی اینترنتی که مرکز ملی فضای مجازی مصوب کرده بود که رایگان در اختیار پیام‌رسان‌های داخلی برای خدمات‌دهی قرار بگیرد یعنی کمکی که دولت می‌توانست بکند، آن را قطع کردند بعد ما گفتیم نیاز داریم وصل کردند اما همین ماه وزارت ارتباطات 100 میلیون تومان برای من فاکتور کرده است؛ یعنی همین اینترنتی که ما باید به مردم خدمات بدهیم باید من الان بروم 100 میلیون پولش را بدهم.

مدیرعامل پیام‌رسان ایتا تصریح کرد: من فکر می‌کنم مرکز ملی فضای مجازی یک جای خیلی بزرگ است اما متأسفانه در حال حاضر هیچ کارایی ندارد و مصوبات خودش  را هم اجرا نمی‌کند.

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: https://newroom.dana.ir/News/1551805.html