شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 10:09 منتشر شده در مورخ: 1398/09/14 شناسه خبر: 1552341
مدیرکل زندان‌های استان یزد:
35 درصد از زندانیان استان یزد مشغول به کار هستند
مدیرکل زندان‌های استان یزد با بیان این که کاردرمانی به عنوان مقوله‌ای فرهنگی و تربیتی در بازسازی شخصیتی و اجتماع‌پذیری زندانیان نقش بسزایی دارد از اعزام به کار 220 مددجوی زندان های استان یزد در سال گذشته خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا ذوالفعلی نژاد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو با بیان این که کار و اشتغال اساسی‌ترین قسمت زندگی یک فرد است و زندانیان به عنوان بخشی از این جامعه از این قاعده مستثنی نیستند افزود: مطابق با مقررات و آئین نامه سازمان زندان‌های کشور اشتغال به کار زندانیان منوط به تقاضای زندانی است و زندانیان داوطلب کار با کسب نظر شورای طبقه بندی در کارگاه‌های داخل زندان یا موسسات صنعتی، کشاورزی و خدماتی خارج از زندان به کار گمارده می شوند.

35 درصد از زندانیان استان یزد مشغول به کار هستند

وی اعلام کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال حاضر بیش از حدود 35 درصد از زندانیان در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، پرورش مرغ و ماهی، کشت گلخانه‌ای، صنعت، مونتاژکاری، خدماتی و تولید صنایع دستی مشغول به کار هستند.

مدیرکل زندان های استان یزد با بیان این که زندانیانی که بیش از 400 هزار تومان درآمد دارند تحت عنوان شاغلین مولد و زندانیان شاغل با  درآمد پائین تر ، شاغل غیر مولد شناخته می شوند اظهار داشت: حدود 20 درصد از زندانیان در ازای اشتغال و کار خود حقوق و دستمزد در یافت می نمایند و یا اینکه از طریق فروش صنایع دستی تولیدی خود کسب در آمد دارند.

ذوالفعلی نژاد افزود: میزان دستمزدی که زندانیان در یافت می نمایند با توجه به میزان فعالیت و یا سطح مهارت از حداقل 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان متغیر است.

وی اشتغال و توانمند سازی شغلی زندانیان را از اهداف و سیاست‌های کلان سازمان زندان‌های کشور دانست و ادامه داد: با همکاری و مشارکت بنیاد تعاون زندانیان تعدادی موسسه و مجتمع های صنعتی و کشاورزی راه اندازی شده است که در استان یزد یزد در حوزه کشاورزی در شاخه هایی مانند زراعت، باغبانی، پرورش مرغ، ماهی، دام سبک ،دام سنگین ،تولیدات گلخانه ای و باغی و همچنین در حوزه‌ صنعتی نیز در شاخه های خیاطی، چرم‌دوزی، قالی بافی ، تولید کیک و کلوچه ، آهنگری ، تاسیسات ، نجاری و ... زندانیان مشغول به کار هستند .

کار درمانی راهکاری برای بازگشت زندانیان به جامعه 

ذوالفعلی نژاد با اشاره به نقش و اهمیت اشتغال زندانیان گفت: در حوزه اشتغال نشسته نیز زندانیان با تولید انواع صنایع دستی مشغول به کار هستند که علاوه بر غنی‌سازی اوقات فراغت از این طریق کسب در آمد هم دارند .

وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز آموزش و کسب مهارت و به تبع آن اشتغال نقش اصلی و اساسی درسیاست‌گذاری‌ها ایفا می‌کند؛ بطوریکه در راستای سیاست‌های حبس‌زدایی، کاهش جمعیت کیفری و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی به مقوله حرفه آموزی  واشتغال زندانیان تاکید خاصی شده است؛ زیرا این اقدام مثبت در اصلاح و تربیت زندانیان بسیار موثر است.

ذوالفعلی نژاد با بیان این که کاردرمانی به عنوان مقوله‌ای فرهنگی و تربیتی در بازسازی شخصیتی و اجتماع‌پذیری زندانیان نقش بسزایی دارد ادامه داد: حرفه آموزی و اشتغال موجب اعتماد به نفس و بازگشت مجدد مددجو به جامعه و احیای زندگی شرافتمندانه پس از آزادی در جامعه خواهد شد و لذا برنامه های مهارتی و توانمند سازی شغلی با همکاری ادارات مختلف در استان برگزار می شود.

80 درصد از مددجویان زندان یزد در دوره های حرفه آموزی شرکت کردند/ اعزام به کار 220 زندانی استان یزد 

مدیرکل زندان های استان یزد اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از 80 درصد از مددجویان زندان های استان یزد در 112 دوره آموزشی و حرفه آموزی شرکت به فراگیری 56 رشته و حرفه مشغول بوده اند. 

ذوالفعلی نژاد با بیان این که در جهت کمک به معیشت و وضع اقتصادی زندانیان و خانواده هایشان از سال گذشته موضوع اعزام به کار زندانیان به کارگاهها و بنگاه‌های اقتصادی، تولیدی و خدماتی در سطح استان در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: در سال گذشته بیش از 220 نفر از زندانیان به کار اعزام شده اند و قریب به 800 میلیون تومان حقوق دریافت نموده اند.

وی افزود: این روند همچنان ادامه دارد و از ابتدای تابستان تاکنون با مشارکت بخش خصوصی180 نفر از زندانیان در 38 کارگاه مشغول به کار و کسب درآمد شده اندکه انشاءالله تا پایان سال تعداد بیشتری از زندانیان اعزام خواهند شد.

ذوالفعلی نژاد خاطرنشان کرد: با مشارکت و همکاری تمامی دستگاههای اجرایی و بخش‌های خصوصی می‌توان ضمن تغییر نگرش نسبت به زندانی زمینه ساز بازگشت آنها به زندگی و جامعه بود.

انتهای پیام/ق

https://dana.ir/1552341
ارسال نظر
نظرات