شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:28 منتشر شده در مورخ: 1398/09/16 شناسه خبر: 1552749
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان یزد:
شناسایی 320 گونه جانوری در حیات وحش استان یزد/ عامل انسانی، مسبب همه آتش‌سوزی‌ها در زیستگاه‌های استان است
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط استان یزد گفت: تاکنون پنج منطقه سرشماری گردیده و آمار آن مورد بررسی قرار گرفته و بیش از 220 گونه پرنده، 40 گونه خزنده و 60 گونه پستاندار در استان شناسایی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت دهقان دهنوی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه تنوع گونه‌ای استان یزد بسیار قابل توجه می‌باشد، گفت: سرشماری حیات وحش شاخص در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان در شش ماهه دوم سال صورت می‌گیرد و تاکنون پنج منطقه سرشماری گردیده و آمار آن مورد بررسی قرار گرفته و تاکنون بیش از 220 گونه پرنده، 40 گونه خزنده و 60 گونه پستاندار در استان شناسایی شده است.

وی ادامه داد: سرشماری تمام گونه‌های حیات وحش امکان پذیر نبوده و تنها گونه‌های شاخص از علفخواران وحشی از جمله کل و بز، قوچ و میش، جبیر، پرندگان خشکی زی از جمله کبک، تیهو، باقرقره، هوبره و پرندگان آبزی، سالانه به صورت جداگانه سرشماری شده و براساس نتایج آن ارزیابی وضعیت زیست محیطی و سلامت اکولوژیک زیستگاه‌ها مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

گونه‌های علفخوار، بیشترین جمعیت حیات وحش استان را تشکیل می‌دهند

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط استان یزد عنوان کرد: بیشترین جمعیت حیات وحش سرشماری شده شاخص استان متعلق به گونه‌های علفخوار شامل بز وحشی، گوسفند وحشی، آهو و جبیر و در پرندگان، کبک، تیهو و باقرقره می‌باشد.

دهقان دهنوی در خصوص گونه‌های در معرض خطر انقراض گفت: گونه‌های یوزپلنگ ایرانی، گورخر ایرانی، گربه پلاس، گربه شنی، شاه روباه، عقاب طلایی، عقاب شاهی، شاهین، بحری، بالابان، هوبره در سطح ملی و بین المللی در زمزه گونه‌های در معرض خطر انقراض هستند.

تخریب زیستگاه، مهم ترین تهدید تنوع زیستی

وی با بیان اینکه مهم ترین تهدید تنوع زیستی در سطح کلان را تخریب زیستگاه دانست و افزود:  خشکسالی به عنوان تنها عامل طبیعی تاثیرگذار است که در کنار فعالیت‌های انسانی می‌تواند منجر به تخریب زیستگاه گردد. فعالیت‌های انسانی در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های معدنی و جاده‌های متعدد مربوطه، بیماری‌ها، شکار غیرمجاز، چرای بی رویه دام اهلی، تغییر کابری اراضی ملی و برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی منجر به تخریب زیستگاه می‌شوند که گاها صدمات جبران ناچذیری را به آن وارد می‌کنند که تبعات زیادی را برای گیاهان، جانوران و حتی جوامع انسانی در پی دارد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان یزد با بیان اینکه وظیفه ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت از تنوع زیستی و زیستگاه آنها است، گفت: در این راستا برنامه‌های اجرایی و نظارتی همچون گشت و پایش شبانه روزی در دستور کار این اداره قرار دارد. همچنین آموزش مسائل زیست محیطی، فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی در جهت جلب مشارکت مردمی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین روش‌های مدیریتی برای حفاظت از حیات وحش و عرصه‌های طبیعی استان در حال انجام است.

دهقان دهنوی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های حفاظتی مورد تاکید ارگان‌های حفاظتی در دنیا را حفظ نظام طبیعی حاکم بر اکوسیستم خواند و ادامه داد: حیات وحش تاریخ تکاملی خود را در یک منطقه سپری کرده و نسبت به شرایط آن سازگار شده‌اند که زمستان هم بخشی از آن شرایط به حساب می‌آید لذا دستکاری در این نظام طبیعی تا زمانی که به حد بحرانی نرسیده به صلاح طبیعت نبوده و این اداره کل اقدام خاصی را برای آن لحاظ نمی‌کند.

وی تصریح کرد: در صورتی که پدیده‌هایی مانند خشکسالی با برف و بوران به حدی برسند که برای بخش بزرگی از حیات وحش، تهدید جدی به حساب بیایند. این اداره کل با توزیع علوفه دستی و اقداماتی از این قبیل به حیات وحش کمک می‌کند تا این دوره حساس را پشت سر بگذارند.

سازگاری حیات وحش با پدیده طبیعی خشکسالی

دهقان دهنوی گفت: خشکسالی یکی از پدیده‌های طبیعی است که همانطور که قبلا گفته شد حیات وحش نسبت به آن کاملا سازگاری یافته‌اند و از خشکسالی می‌توان به عنوان بازوی دست انتخاب طبیعی یاد کرد؛ چرا که عرصه را در اختیار حیوانات قدرتمندی قرار می‌دهد که تاب تحمل این شرایط را داشته و یا مسیرهایی را برای مهاجرت و گذراندن این دوره‌ها کشف کرده‌اند اما مشکل از آنجایی شروع می‌شود که عوامل انسانی فشار زیادی را بر طبیعت وارد می‌کننند و خشکسالی هم بر آن دامن می‌زند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال گیاهان از میلیون‌ها سال پیش در مناطق بیابانی زیست کرده و در مقابل خشکسالی کاملا مقاوم شده‌اند. اما طی چند دهه اخیر که آب‌های زیر زمینی بیش از حد مجاز برداشت شده‌اند، با ورود دوره خشکسالی ما شاهد از بین رفتن درصد بالایی از پوشش گیاهی و حتی چشمه‌های فصلی و دائمی هستیم که به صورت مستقیم بر حیات وحش استان تأثیر می‌گذارند که در مناطق تحت مدیریت استان، با آبرسانی و توزیع علوفه دستی در شرایط حاد، تا حدودی این آسیب کنترل و مدیریت می‌شود.

عامل انسانی، مسبب همه آتش‌سوزی‌ها در زیستگاه حیات وحش استان

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان یزد آتش سوزی را نیز به عنوان عاملی که به صورت مستقیم باعث از  بین رفتن زیستگاه و حیات وحش موجود در آن می‌شود نام برد و افزود: آتش سوزی می‌تواند خسارت زیادی را به دنبال داشته باشد، ضمن آنکه جبران خسارت وارده به زیستگاه به زمان زیادی نیاز دارد و در استان یزد در مناطق جنگل باغ شادی و کوهستان شیرکوه به دلیل پوشش متراکم تقریبا هر ساله شاهد آتش سوزی در سطح‌های مختلف هستیم و متاسفانه عامل انسانی مسبب همه این آتش‌سوزی‌ها است که در صورت رعایت نکات ایمنی از سوی گردشگران و دامداران می‌توان دیگر شاهد بروز این اتفاقات نباشیم.

دهقان دهنوی عنوان کرد: آگاه سازی و افزایش فرهنگ زیست محیطی تنها راه رسیدن به حفاظت پایدار است. چنانچه به این مهم دست پیدا کنیم نه تنها عرصه‌های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بلکه تمام عرصه‌های طبیعی کشور تحت حفاظت پایدار قرار می‌گیرند و این امر تنها با مشارکت همه اقشار جامعه محقق خواهد شد و در این بین اصحاب رسانه می‌توانند با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نقش زیادی را ایفا کنند.

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1552749
ارسال نظر
نظرات