شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:50 منتشر شده در مورخ: 1398/11/02 شناسه خبر: 1566129
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد:

در کشورهای غربی و مدعی دموکراسی هم نهادهای نظارتی مشابه شورای نگهبان وجود دارد

در کشورهای غربی و مدعی دموکراسی هم نهادهای نظارتی مشابه شورای نگهبان وجود دارد
ابراهیم طاهری گفت: شورای نگهبان چیز جدیدی نیست و در کشورهای غربی و مدعی دموکراسی هم نهادهای نظارتی اینچنینی وجود دارد، لذا پذیرفتنی نیست که عده‌ای ناکارآمدی خودشان را گردن ساختارها و شورای نگهبان بیندازند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، ابراهیم طاهری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به در پیش بودن یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون تقریبا به طور متوسط هر سال یک انتخابات در ایران برگزار شده است و ما تنها کشور منطقه هستیم که چنین آماری در برگزاری انتخابات دموکراتیک و آزاد داریم.

وی افزود: این حد مراجعه به رأی مردم را ما در دیگر کشورهای منطقه نمی‌بینیم و به طور مثال حتی در کشوری مانند ترکیه که ادعای دموکراسی و آزادی‌طلبی دارد، هم این تعداد انتخابات برگزار نشده است. 
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه، حکومت ما در کنار مبانی مشروعیت اللهی، مبانی مقبولیت محکم مردمی هم دارد، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران از نظر میزان مشارکت مردم در انتخابات‌های مختلف در مقایسه با دموکراسی‌های بزرگ جهان رکوردار است.
طاهری خاطرنشان کرد: سطح مشارکت مردم در انتخابات‌ها در جمهوری اسلامی ایران بالاتر از دموکراسی‌های بزرگ مانند دموکراسی مدل فرانسه یا انگلیس و یا آمریکا است.
وی حضور گسترده مردم در انتخابات را از دغدغه‌های اصلی حاکمیت جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: حضور حداکثری مردم در انتخابات، ضامن جمهوریت نظام است و این حضور و مشارکت بالای مردم، پیام معناداری برای دنیا دارد.
هجمه‌ها به شورای نگهبان قابل قبول نیست
این کارشناس سیاسی حضور مردم در انتخابات پیش‌رو را دارای اهمیت فراوان دانست و عنوان کرد: کسانی که می‌خواهند در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنند باید بتوانند بار اقتصادی جامعه را کم کنند و گره از مشکلات اقتصادی -که امروز مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند-، باز کنند.
طاهری بیان کرد: آن‌هایی که می‌خواهند وارد ساختار جمهوری اسلامی شوند باید این چارچوب را بپذیرند و این قابل قبول نیست که فرد در مسند قدرت قرار بگیرد و برای مردم کاری نکند و بعد هم بهانه بیاورد که دست ما بسته است و نمی‌گذارند کار کنیم!
وی با بیان اینکه ساختار به خوبی و به اندازه کافی دست افراد را برای کار باز گذاشته است، تأکید کرد: وقتی چارچوب و ساختاری ایجاد شد و افراد در این ساختار خود را در معرض رأی مردم گذاشتند یعنی اینکه این ساختار را پذیرفته‌اند پس باید در قالب همین ساختار کار کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با اشاره به هجمه‌های گسترده برخی‌ها به شورای نگهبان، تصریح کرد: هجمه‌هایی که به نهادهای نظارتی مانند شورای نگهبان می‌شود، قابل قبول نیست و اینکه کسانی تلاش می‌کنند مدام شورای نگهبان را تضعیف کنند این به نفع منافع ملی نیست و پیامد مثبتی برای کشور ندارد. 
طاهری اظهار داشت: شورای نگهبان چیز جدیدی نیست و در کشورهای غربی و مدعی دموکراسی هم نهادهای نظارتی اینچنینی وجود دارد، لذا پذیرفتنی نیست که عده‌ای ناکارآمدی خودشان را گردن ساختارها و شورای نگهبان بیندازند.
انتهای پیام/
https://newroom.dana.ir/1566129
ارسال نظر
نظرات