شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 21:13 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597756
مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان یزد خبر داد

راه اندازی 25 پست غربالگری در استان یزد جهت مقابله با کرونا

راه اندازی 25 پست غربالگری در استان یزد جهت مقابله با کرونا
محسن حرازی‌زاده در جمع خبرنگاران از راه اندازی 10 شعبه و 25 پست غربالگری در سطح استان برای مقابله با کرونا خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا؛ محسن حرازی‌زاده بعداز ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران استان یزد با بیان این مطلب که بیشترین توان و پتانسیل جمعیت هلال احمر ناشی از فعالیت جمعیت داوطلب در همه رده های سنی است گفت: جمعیت هلال احمر یک نهاد عمومی است  که  داوطلبان مردمی از غنچه های هلال گرفته تا کانون های دانش آموزی، دانشجویی، طلاب و عامه شهروندان در همه رده ها و شغل ها به عنوان  جمعیت های داوطلب کمک کار این نهاد هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان  یزد افزود: لذا جامعه هدف ما نیازمند اطلاعات درست بوده واین امر جز از طریق رسانه ها و خبرنگاران که از پشتیبانی اعتماد عمومی برخوردار هستند محقق نخواهد شد البته  رشد تخریب ها در فضای مجازی علیه نهادهایی  که از پتانسیل نیروهای مردمی بهره می برند می تواند بسیار مخرب و مضر باشد.

جمعیت هلال احمر یزد پیشتاز در اجرای طرح غربالگری

حرازی زاده در ادامه به بیان فعالیت های جمعیت هلال احمر استان پرداخت و اظهار داشت: معمولا برنامه ریزی ها ما در ایام سال به ویژه در ایام پایانی در جهت ارائه خدمات به مسافران نوروزی و امدادو نجات جاده ای است که دراین زمینه 12 پایگاه امداد جاده ای را در استان  به صورت فعال داشتیم اما با توجه به بحران اخیری که در خصوص بیماری کرونا برای کشور به وجود آمد سمت و سوی فعالیت های هلال احمر به سمت کرونا جهت دهی شد.

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر استان یزد از اولین جمعیت های کشور بود که حتی پیش از دستور ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا در زمینه غربالگری فعالیت خود را آغاز کرد ابراز داشت:در زمینه غربالگری و تب سنجی ابتدا دو پست امدادی را در پایانه مسافربری و ایستگاه راه آهن راه اندازی  و پس از آن با مصوبه ستاد در زمینه غربالگری مبادی ورودی استان یعنی مهریز، عقدا، فراغه و خرانق اقدام کردیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان اضافه کرد: به مرور و با تصمیمات ستاد ملی کرونا طرح غربالگری مبادی ورودی شهرها در دستور کار قرار گرفت و 10 شعبه و 25 پست غربالگری در سطح استان راه اندازی شد و نهایتا در روزهای پایانی طرح، این تعداد به 19 پست رسید.

غربالگری نزدیک به 6 میلیون نفر در سطح استان یزد

حرازی زاده در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه طرح غربالگری را موفق می دانید گفت: اجرای هر طرحی دارای نقاط قوت و ضعفی است که ایجاد حس آرامش در جامعه و هشدار به مردم در خصوص این بیماری از مهمترین نقاط قوت اجرای این طرح بود.

وی افزود: تجدید عهد داوطلبان با جمعیت هلال احمر،سنجش توانایی جمعیت درحوزه های مختلف در مواقع بحرانی،هماهنگی و همکاری خوب مدیریت استان و پا به کار بودن همه ادارات از دیگر نقاط قوت طرح غربالگری بود هر چند عدم هماهنگی بین بخشی و تامین تجهیزات در ابتدای اجرای این طرح نیز از نقاط منفی محسوب می شود. 

مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان در بخش دیگری از سخنانش از غربالگری بیش از 240هزار خودرو با 651 عدد دستگاه تب سنج خبر داد و ابراز داشت: بیش از 5750000 نفر در این طرح پایش شدند که تعداد افراد دارای تب 1329 نفر و افراد ارجاع داده شده به مراکز درمانی 833 نفر بوده است.

حرازی زاده همچنین از به کارگیری پالس اکسیمتر( دستگاه سنجش میزان اکسیژن خون) در غربالگری های  سطح استان خبر داد و ابراز داشت: به دلیل اینکه تب از علائم اولیه چندین بیماری به حساب می آید و نمی تواند ملاک کافی برای کرونا در نظر گرفته شود به همین منظور از این سیستم نیز برای شناسایی بیماران استفاده شد که گویا این سیستم تنها در استان یزد به کار گرفته شده است.

این مقام مسئول ضمن قدردانی از مشارکت مردم در اجرای طرح غربالگری تصریح کرد: همکاری خوب مردم و صبوری آنان در مبادی ورودی و خروجی شهرها،حضور داوطلبانه برخی از شهروندان و کمک به اجرای طرح غربالگری و حمایت های خیرین همگی در موفقیت و اثربخشی این طرح تاثیرگذار بوده است.

حرازی زاده در خصوص علت توقف طرح هم گفت: تصمیم اجرا و توقف طرح به صورت سراسری و با دستور ستاد ملی انجام گرفته و علی رغم اینکه پس از توقف طرح مسئولان استان درخواست ادامه آن را داشتند اما به دلیل تبعیت جمعیت از تصمیمات و ابلاغیه های ستاد ملی این امر امکان پذیر نبود .

 تولید اقلام بیمارستانی توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر یزد

مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان در بخش دیگری از سخنانش از توزیع 8523عدد ماسک،1600 جفت دستکش،40 بطری ژل ضدعفونی،1540لیتر مایع ضدعفونی، 40 لیتر مایع شوینده، 3624 عدد گان،1458عدد کلاه، 495جفت ساق دست، 2339عدد پاپوش، 668ثوب لباس محافظت شخصی  در زمینه مقابله با کرونا توسط این جمعیت خبر داد و ابراز داشت: بیش از 3700 خودرو،226 خیابان،155 فضای عمومی و 1451 نفر توسط نیروهای خدمت رسان ضدعفونی و گند زدایی شده اند.

وی تعداد جوانان خدمت در این جمعیت را  109 نفر اعلام کرد و افزود: مجموع نیروهای عملیاتی اعم از جوانان،امدادگران و داوطلبان را در حدود 1600 نفر بودند و 262 نیروی عملیاتی نیز در این ایام ما را یاری کردند.

حرازی زاده در ادامه به راه اندازی کارگاه های تولید اقلام بیمارستانی توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر یزد اشاره کرد و گفت: همواره جامعه داوطلبی از ما جلوتر بوده و با توجه به نیاز استان پیشنهاد راه اندازی این کارگاه ها را داده و مشغول به فعالیت شدند که تا به امروز در این حوزه  تعداد 7057 عدد گان، 2657 عدد کلاه،3884جفت ساق دست،8582عدد پاپوش،3000عدد ماسک و3022 ثوب  لباس محافظت شخصی تولید کرده اند.

وی در پایان از اجرای طرح هاتف امید توسط داوطلبان  این جمعیت خبر داد و اظهار داشت: در این طرح به 71 خانوار درگیر با بیماری کرونا و 39 خانوار متوفیان بیماری کرونا کمک هزینه 3 میلیون ریالی پرداخت شده است.

انتهای پیام/

https://newroom.dana.ir/1597756
ارسال نظر
نظرات