شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 21:12 منتشر شده در مورخ: 1399/03/11 شناسه خبر: 1614182
کارشناس مسائل بین‌الملل:

انتخاب راهبرد مقاومت توسط امام خمینی، استکبار را منفعل کرد/ گفتمان مقاومت بازی دو سر برد است

انتخاب راهبرد مقاومت توسط امام خمینی، استکبار را منفعل کرد/ گفتمان مقاومت بازی دو سر برد است
جعفر قنادباشی گفت: جذابیت گفتمان انقلاب اسلامی ایران توانسته است هم مردم بسیاری را جذب کند و هم اینکه استعمار و استکبار را منفعل کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، جعفر قنادباشی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: یکی از دلایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران، انتخاب راهبرد درست توسط حضرت امام و تاکتیک‌های ابداعی ایشان بود.

وی افزود: در واقع اگر آن راهبرد درست امام و تاکتیک‌های هوشمندانه ایشان نبود، به هیچ وجه پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق نمی‌افتاد چرا که در مقابل امام، یک رژیم شاهنشاهی با تجربه 50 ساله بود که این رژیم پشتوانه آمریکا و انگلیس را داشت.

 

امام مقابل رژیمی ایستاد که حمایت آمریکا و انگلیس را داشت

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آمریکا و انگلیس در حالی پشتیبان رژیم پهلوی بودند که تجارب زیادی در به بند کشیدن ملت‌ها و سلطه بر کشورها را داشتند و در آن زمان منافع زیادی از ایران می‌بردند، به‌طوری‌که این منابع به اندازه‌ای بود که حاضر بودند برای مهار حرکت انقلابی مردم، هزینه‌های هنگفتی کنند.

قنادباشی تأکید کرد: اما امام خمینی به رغم اینکه چنین نیروی در برابرش بود و شاه نیز از نظر نظامی و اطلاعاتی و امنیتی در اوج قدرت قرار داشت، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند.

وی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی در آن شرایط نیاز به راهبرد و تاکتیک درست داشت، عنوان کرد: در آن زمان حتی دنیای شرق هم -که بسیاری از انقلاب‌ها مانند انقلاب الجزایر و انقلاب کوبا به آن متکی شدند- به هیچ وجه با پیروزی مذهب موافق نبود؛ یعنی در عین اینکه از انقلاب‌های ضدآمریکایی حمایت می‌کردند اما از انقلابی که صبغه مذهبی داشت به هیچ وجه حمایت نمی‌کردند.

 

امام برای پیروزی انقلاب راهبرد مقاومت را انتخاب کردند

کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: حرکت حضرت امام برخلاف روند ظلم جهانی بود، لذا ناگزیر به انتخاب راهبرد و تاکتیک صحیح بود؛ در واقع ایشان برای نیل به انقلاب هیچ‌کدام از راه‌های موجود آن زمان را انتخاب نکردند بلکه روی مقاومت و شعار خون بر شمشیر پیروز است اصرار کردند و از این راه وارد شدند.

قنادباشی خاطرنشان کرد: امام خمینی، انقلاب را در عاشورای سال 1342 شروع کردند و با گفتمان امام حسین علیه‌السلام وارد انقلاب شدند و این یعنی مقاومت و یعنی اطمینان از اینکه می‌توان ظلم را شکست داد.

وی یادآور شد: برخی از امام می‌خواستند که حزب سیاسی ایجاد کند و از طریق  دیپلماسی پیروز شود و یا اینکه برخی روش غلط مسلحانه را که کمونیست‌ها مروجش بودندف پیشنهاد می‌کردند اما حضرت امام هیچ‌کدام از این راه‌ها را انتخاب نکردند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: حضرت امام بر اساس استراتژی تعلیم و تبلیغ و ترویج فرهنگ عاشورایی که عنصر اصلی مقاومت است وارد عرصه کار شدند و همین موجب شد که رژیم حاکم خلع سلاح شود؛ چرا که رژیم پهلوی هم آمادگی داشت در برابر راه دیپلماسی انقلاب ایران را شکست دهد و هم اینکه اگر انقلاب وارد عرصه مسلحانه می‌‌شد، می توانست مقابله کند.

قنادباشی تصریح کرد: اما رژیم شاه، آمادگی مقابله با مقاومت مردم را نداشت و امام با راهبرد مقاومت و شعار خون بر شمشیر پیروز است انقلاب را آعاز کردند و همانطور که ایشان فرمودند، انقلاب با خون آبیاری شد.

 

منطق مقاومت ایران الگویی برای کشورهای دیگر

وی گفت: منطق مقاومت جمهوری اسلامی ایران تبدیل به الگویی برای بسیاری از انقلاب‌ها شد و امروز اگر جریان مقاومت در غرب آسیا به پیروزی می‌رسید به خاطر این است که این جریان هیچ‌کدام از راه‌های رایج جهانی که دنیای غرب، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه آمادگی مقابله با آن دارند را انتخاب نکرده است.

کارشناس سیاسی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت مردم به معنای این نیست که اصلا دست به سلاح نبریم، بلکه در جای خودش دست به سلاح هم می‌بریم اما در شرایط وقوع انقلاب اسلامی نظر امام این بود که تا جایی که امکان دارد ما دست به سلاح نبریم.

قنادباشی خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمهوری اسلامی تبدیل به الگویی در منطقه شده است و همان مقاومت زمان انقلاب را با همان محتوا و همان رویکرد در حوزه منطقه ای نیز دنبال می‌کنیم.

وی افزود: انقلاب اسلامی در راهبرد و تاکتیک درست حرکت کرد و ماندگار شد به‌طوری‌که در گوشه‌گوشه‌ی جهان جذابیت گفتمان انقلاب اسلامی ایران توانسته است هم مردم بسیاری را جذب کند و هم اینکه استعمار و استکبار را منفعل کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: به عنوان مثال اینکه می‌بینید در نیجریه که چند هزار کیلومتر از ایران فاصله دارد، شخصیتی چون شیخ زکزاکی اینچنین نقش آفرینی می‌کند و تا این حد از او می‌ترسند به خطر این است که احساس می‌کنند منبع قدرتی در اختیار او است که این قدرت به هیچ وجه مهار شدنی نیست و هرچه آن‌ها را به شهادت برسانند قوی‌تر می‌شوند.

قنادباشی اضافه کرد: یعنی منطق مقاومت، بازی دو سر برد است و شهادت موجب گسترش آن می‌شود، لذا امروز منبع قدرتی در دنیا به وجود آمده که شاخه‌های حرکت اصلی حضرت امام است که اثرات آن در کل منطقه احساس می‌شود.

انتهای پیام/

 

https://newroom.dana.ir/1614182
ارسال نظر
نظرات