شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:59 منتشر شده در مورخ: 1399/03/14 شناسه خبر: 1614908
کارشناس سیاسی تشریح کرد؛

امام خمینی (ره) معنویت، اخلاق و عدالت را در نظام بین‌الملل احیا کرد

امام خمینی (ره) معنویت، اخلاق و عدالت را در نظام بین‌الملل احیا کرد
غفوری عنوان کرد: احیای معنویت، اخلاق و عدالت در نظام بین‌الملل از دیگر بازتاب‌هایی بود که امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی در سطح جهان مطرح کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛اکبر غفوری عضو هیئت‌علمی دانشگاه یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به بازتاب انقلاب اسلامی و اثر آن در سطح جهان از زمان رهبری امام خمینی (ره) تاکنون، گفت: به‌طورکلی در خصوص انقلاب‌ها سه سؤال مطرح است که چرایی، چگونگی و نتایج و آثار انقلاب‌ها است. زمانی که صحبت از بازتاب انقلاب می‌کنیم به دنبال نتایج آن در خارج از مرزها هستیم.

وی بابیان اینکه بازتاب انقلاب اسلامی را در چند سطح می‌توان موردبررسی قرار داد اظهار داشت: بازتاب انقلاب اسلامی را در بُعد نظام بین‌الملل، در منطقه خاورمیانه، در میان دولت‌ها و ملت‌ها و جهان اسلام می‌توان بررسی کرد.

15 بازتاب انقلاب در نظام بین‌الملل

کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه به‌طورکلی می‌توان گفت که انقلاب امام خمینی (ره) در نظام بین‌الملل 15 بازتاب داشته است افزود: احیای اسلام به‌عنوان مکتب جامع و جهانی و مکتبی که نیازهای دنیا و آخرت را تأمین می‌کند، اولین بازتاب انقلاب امام خمینی در سطح جهان محسوب می‌شود.

استاد دانشگاه یزد فروپاشی نظام دوقطبی و ایجاد چالش برای نظام‌های طراحی‌شده در غرب را از دیگر تأثیرات انقلاب اسلامی در سطح جهان اعلام کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی درزمانی اتفاق افتاد که نظام غرب و شرق برجهان حاکم و فروپاشی شوری هم یکی از پیامدهای انقلاب اسلامی بود و ان‌شاءالله همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب هم اعلام کردند در آینده نزدیک شاهد افول آمریکا نیز خواهیم بود.

غفوری بابیان اینکه تغییر گفتمان منازعات جهانی از دیگر بازتاب‌های انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی منازعات بیشتر منازعات شرق و غرب بود اما بعد از انقلاب اسلامی گفتمان منازعات جهانی به دنیای استکبار و استعمار تغییر کرد. این مسئله باعث شد که بازتاب بعدی یعنی خیزش جهانی مستضعفان علیه مستکبران را در سطح شاهد باشیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه یزد طرح اسلام سیاسی به‌عنوان گفتمان جدید را از دیگر بازتاب‌های انقلاب اسلامی در سطح دنیا دانست و اظهار داشت: اسلام سیاسی اسلامی است که با استبداد مبارزه و طرفدار استقلال، آزادی و مستضعفان است. لذا آنچه انقلاب اسلامی به‌عنوان هدیه در نظام بین‌الملل تأثیرگذار بود، طرح اسلام سیاسی به‌عنوان یک گفتمان تأثیرگذار در سطح جهان است.

وی با اشاره به اینکه از دیگر تأثیرات انقلاب امام خمینی در سطح جهان، نفی نظام غرب محور است ادامه داد: تصوری که در 300 سال پیش مطرح بود این بود که تنها نظام غرب می‌تواند دنیا را نجات دهد ولی باروی کار آمدن انقلاب و با چالشی که با نظام غرب به وجود آمد نشان داد که اسلام نه‌تنها توانایی اداره کشور بلکه توانایی اداره جهان را نیز دارد.

کارشناس سیاسی بابیان اینکه طرح جهان اسلام به‌عنوان قدرت مطرح در سطح دنیا از دیگر تأثیرات انقلاب برجهان بود، خاطرنشان کرد: امام از همان ابتدای انقلاب نگاه کلان جهانی داشتند و نگاهشان تنها به ایران نبود بلکه مستضعفان جهان هم در نگاه حضرت امام به‌خوبی قابل‌مشاهده است. به همین دلیل باعث شد جهان اسلام یک اعتمادبه‌نفس به خود بگیرد و به‌عنوان یک نظام مقتدر در سطح دنیا خود را نشان دهد.

استاد دانشگاه یزد تغییر معیارهای قدرت را از دیگر تأثیرات انقلاب امام خمینی (ره) در سطح جهان بود، گفت: در آن زمان بحث معنویت، دین، مذهب به‌عنوان یک مسئله فراموش‌شده بود و تلاش امام این بود که در مبناها و ملاک‌های قدرت بحث قدرت نرم، نقش دین، مذهب و شهادت را مطرح کردند و همین مسئله سبب پیروزی ایران اسلامی با ملاک‌های قدرت نرم و ایثارگری و رشادت در دوران دفاع مقدس شد.

 

احیای «معنویت، اخلاق و عدالت» در نظام بین‌الملل توسط امام 

غفوری عنوان کرد: طرح احیای سه مفهوم معنویت، اخلاق و عدالت در نظام بین‌الملل از دیگر بازتاب‌هایی بود که امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی در سطح جهان مطرح کردند. در آن زمان عدالت و اخلاق در نظام بین‌الملل جایگاهی نداشت ولی امروز می‌بینیم که برخی از سازمان‌های جهانی مانند یونسکو این ادعاها را دارند.

کارشناس سیاسی آغاز صدور انقلاب را از دیگر بازتاب‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت امام در همان زمان اعلام کردند که انقلاب اسلامی به جهان صادر خواهد شد که منظور از آن کشورگشایی نیست بلکه هدف صدور فرهنگ انقلاب است. پس از اعلام این سخنان امام بود که شاهد خیزش مردم در کشورهای مختلف اسلامی و همچنین بازگشت عظمت تمدن اسلامی در سطح جهان بودیم.

وی در پایان بابیان اینکه تغییر شکل نظام از دیگر تأثیرات انقلاب در سطح جهان به شمار می‌رود که از اهمیت بسیار زیادی نیز برخوردار است افزود: امام وقتی انقلاب پیروز شد یکی از گام‌های مهم ایشان ایجاد شکل نظام بود، علی‌رغم اینکه شعارهای اکثریت مردم جمهوری اسلامی بود، امام گفت این مسئله باید به رفراندوم گذاشته شود و شکل جمهوری اسلامی که به تعبیر مقام معظم رهبری مردم‌سالاری دینی است به‌عنوان یک الگو و قدرتی برای مردم کشورهای گوناگون مطرح است.

 

انتهای پیام/

https://newroom.dana.ir/1614908
ارسال نظر
نظرات