شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:45 منتشر شده در مورخ: 1399/07/23 شناسه خبر: 1657343
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس:

بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی ناشی از خودتحریمی است/ وجود ۲۷۰ واحد صنعتی غیرفعال در سطح استان مرکزی

بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی ناشی از خودتحریمی است/ وجود ۲۷۰ واحد صنعتی غیرفعال در سطح استان مرکزی
آصفری نماینده اراک در مجلس، در کارگروه رفع موانع تولید استان، گفت: تبعیض های مالیاتی، هزینه بالای تولید، مشکل تامین مواد اولیه، رسوب واردات در گمرکات، مشکلات حمل و نقل محصولات تولیدی و ... بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی است که برخی از آنها خودتحریمی است و نیاز است تا با برگزاری چنین جلساتی آن ها را برطرف کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، در جلسه رفع موانع تولید که با حضور استاندار مرکزی و جمعی از فعالین بخش صنعت استان برگزار شد، با اشاره به هدف برگزاری این جلسه، گفت: استان مرکزی با داشتن بیش از ۲۵۰۰ واحد صنعتی و حضور تعدادی از صنایع مادر در سطح استان به عنوان قطب صنعتی کشور شناخته می شود که با داشتن جمعیت زیاد کارگری اگر به مشکلات حوزه تولید آن توجه نشود می تواند خطراتی را برای استان به همراه بیاورد.

وی افزود: در این جلسه با توجه به حضور مسئولین دستگاه های مرتبط با بخش تولید، استاندار مرکزی، بنده به عنوان یکی از اعضای مجلس و حضور معاون اقتصادی استاندار مرکزی، به دنبال شنیدن بی واسطه مشکلات صنایع هستیم تا با پیگیری آن ها در هیئت وزیران توسط استاندار، در مجلس توسط بنده و در دستگاه های مرتبط استان که روسای این دستگاه ها امروز در جلسه حاضر هستند، این موانع برطرف شود.

آصفری با اشاره به ۲۷۰واحد صنعتی غیرفعال در سطح استان، گفت: در طول سالهای گذشته مشکلات زیادی برای صنایع و واحدهای تولیدی کشور و استان به وجود آمده به طوری که حتی واحد های بزرگ صنعتی استان از جمله هپکو، آذرآب، ماشین سازی و واگن پارس با ظرفیت ۱۰ تا  حداکثر۸۰درصدی مشغول به فعالیتند.

نماینده مردم اراک در مجلس یازدهم با اشاره به برخی مشکلات حوزه تولید، تشریح کرد: مشکلات مالیاتی و تبعیض های این حوزه، هزینه های بالای تولید، مشکل تامین مواد اولیه، رسوب اقلام وارداتی در گمرکات، مشکلات حمل و نقل تولیدات شرکت ها به خریداران و ... از جمله مشکلاتی است که تولیدکنندگان با آن ها دست به گریبانند و می توان برخی از آن ها را خودتحریمی نامید که نیاز است تا با همفکری مسئولان استان و پیگیری، آن ها را حل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه توقع برخی صنایع مبنی بر بخشودگی مالیات، غیرقابل اجراست، گفت: بسیاری از مبلغ بودجه کشور با توجه به درآمد های دولت خصوصا از طریق مالیات بسته می شود و اگر هر واحد تولیدی توقع داشته باشد مورد بخشودگی مالیاتی قرار بگیرد، در بخش بودجه با مشکلات زیادتری رو به رو خواهیم شد. البته حتی اگر نمایندگان مجلس هم بخواهند چنین مصوبه ای را دنبال کنند، قطعا در شورای نگهبان رد می شود.

آصفری با اشاره به لزوم پیدا کردن بازار کار توسط صنایع بزرگ کشور است، گفت: اگر این مسائل را مدیران شرکت ها پیگیری کنند و به ما بگویند می توانیم با رایزنی با نماینده های دیگر در مجلس، به نتایج خوبی برسیم. برای مثال در جلسه ای با وزیر کشور موافقت عقد قرارداد ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات راهسازی را برای سازمان شهرداری ها و دهیاری ها انجام شد ولی نمی دانم هپکو چقدر پیگیر این مسئله بوده است. برخی مسائل را مدیران شرکت ها باید پیگیر باشند و نمی توان لقمه آماده دهان کسی گذاشت.

وی با بیان اینکه مصوبات باید ضمانت اجرایی داشته باشد، گفت: برخی مشکلات صنایع را می توان با مذاکره با سازمان مربوطه و گرفتن زمان، حل کرد. به عنوان مثال برخی شرکت های تولیدی در پرداخت مطالبات تامین اجتماعی به مشکل خورده اند، این موضوع را می توان با اختصاص زمان بیشتری به شرکت برای پرداخت این مبلغ حل کرد ولی اینکه توقع باشد تامین اجتماعی از این مطالبات بگذرد امکان پذیر نیست چرا که از آن طرف حقوق بازنشستگی جمع زیادی از بازنشستگان با همین مبالغ تامین می شود و نمی توان برای کمک به یک شرکت حقوق چند میلیون نفر را ضایع کرد.

انتهای پیام/

 

https://newroom.dana.ir/1657343
ارسال نظر
نظرات