شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:13 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729682
دانا گزارش می دهد؛

«خزانه خالی است»؛ کلیدواژه ۸ ساله دولت تدبیر/ واقعیت، پالس به غرب یا فرار از مسئولیت؟!

«خزانه خالی است»؛ کلیدواژه ۸ ساله دولت تدبیر/ واقعیت، پالس به غرب یا فرار از مسئولیت؟!
دولت با ادعای خالی بودن خزانه و یا بدهکاری های همیشگی آن هم در دوره هایی که کشور درگیر مذاکره با غرب است، بهانه ای به دست طرف‌های غربی می دهد تا پای میز دیپلماسی به دنبال دستاوردهای بیشتری در برابر ایران باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسحاق جهانگیری، معاون اصلاح طلب رئیس جمهور شب گذشته در گفتگویی مجازی در اپلیکیشن کلاب هوس مدعی شده است که سال گذشته درآمد ارزی کشور ۵ میلیارد دلار بوده است، ادعایی که باعث شده بارها در شرایطی که کشور درگیر مذاکرات بوده از زبان مقامات دولتی مطرح و به این بهانه مشت دولت در برابر مذاکره کنندگاه غربی باز شود.

نکته قابل تامل اینجاست که صرف نظر از محتوای این اظهارات باید دید آیا دولتی ها با طرح ادعاهایی همچون خزانه خالی و نبودن منابع لازم آن هم در زمانی که کشور با مسئله مذاکرات دست و پنجه نرم می کند انگیزه خاصی را دنبال می کنند؟

روحانی کشور را با خزانه خالی، بندر خالی و انبار خالی تحویل می‌گیرد!

عیسی کلانتری، از اعضای کابینه روحانی، نخستین کسی بود که از خزانه خالی سخن گفت. وی در گفت و گو با روزنامه قانون گفته بود «حسن روحانی کشور را با خزانه خالی، بندر خالی و انبار خالی و بانک مرکزی خالی تحویل گرفته و مردم باید صبر کنند و وقتی پاییز سیب زمینی مثلا ۵ هزار تومانی از راه رسید از چشم دولت روحانی نبینند.»

وی در این گفتگو این را هم گفته بود که «کشور در موقعیت پیچیده‌ای است. حل مشکلات تنها از دست کابینه برنمی‌آید، باید همزمان با کار در داخل، مناسبات بین‌المللی هم احیا شود.»!

رئیس جمهور هم در اولین گزارش ۱۰۰ روزه دولت ادعا کرد که بدهکارترین دولت را تحویل گرفتیم و با خزانه خالی مواجه بودیم.

در دوره ای که کشور درگیر مذاکرات ژنو بود و محاسبات داخلی ایران بر تصمیم گیری بین المللی اثرگذار بود، روحانی در اظهاراتش عنوان کرد: روزی که من کار خود را شروع کردم یعنی 12 مردادماه، موجودی خزانه حدود 1280 میلیارد تومان بود در سال 91 ما تورم بالای 40 درصد و رشد منفی داشته‌ایم این شرایط که در این حد رکود و تورم بالا باشد، در تاریخ 50 ساله کشور بی‌سابقه بوده البته به غیر از سال 57 و 58 که استثنا هستند.

ادعای رئیس جمهور بر خالی بودن خزانه تنها یک بار مطرح نشد. در حالی که در دولت دوم حسن روحانی به دلیل بی تدبیری های صورت گرفته مشکلات زیادی به خصوص در بخش های اقتصادی به وجود آمده بود و دولت نتوانسته بود وعده های خود را بعد از گذشت بیش از 4 سال عملی کند، روحانی در مجلس حاضر شد و خزانه خالی را مقصر وضع بی ثبات کشور معرفی کرد.

وی در مرداد ۹۶ در حالی که برای دفاع از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس حاضر شده بود عنوان کرد: دولت را با خزانه خالی تحویل گرفتیم و بعد فهمیدیم علاوه بر خزانه صندوق های نیز خالی است، حتی صندوق هایی که ما فکر می کنیم وضعشان خوب است قادر نیستند به تعهداتشان عمل کنند.

ادعای تازه جهانگیری در امتداد ادعای همیشگی دولت نسبت به خالی بودن خزانه

اما گزینه همیشگی دولت در ادعای خالی بودن خزانه این روزها از زبان معاون اول رئیس جمهور و در خلال مذاکرات وین در حالی تکرار می شود که به نظر می رسد تکمیل کننده همان خط سیری است که از آغاز به کار دولت کلید خورده است.

ادعای اسحاق جهانگیری که شب گذشته در گفتگوی مجازی مطرح شده و به سرعت در رسانه های غربی انعکاس پیدا کرده است.

ادعای جهانگیری درباره میزان درآمدهای ارزی کشور، آن هم در شرایطی که مذاکرات وین در حال انجام است بهانه خوبی به دست مذاکره کنندگان غربی خواهد داد تا پای میز دیپلماسی در پی رسیدن به خواسته های خود باشند.

انتهای پیام/ک

https://newroom.dana.ir/1729682
ارسال نظر
نظرات