شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: عکس
ساعت: 08:27 منتشر شده در مورخ: 1400/02/18 شناسه خبر: 1731727
گزارش تصویری/

تصاویر/تالاب صالحیه

تصاویر/تالاب صالحیه
تالاب صالحیه واقع در روستای صالحیه در نظرآباد استان البرز است که آب ورودی به آن از رودخانه کردان سرریز می‌شود.

به گزارش سرویس چندرسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است. این تالاب در فصل بهار استراحتگاه حداقل ۹۰ گونه از پرندگان مهاجر است. بیشتر پرندگان تالاب صالحیه جزو خانواده مرغابی سانان هستند، پرندگانی از جمله «غاز خاکستری»، «آنقوت»، «تنجه»، «آووست»، «کاکایی»، «درنا خاکستری»، «حواصیل خاکستری»، «خروس کولی» «چوب پا»، «فالاروپ گردن سرخ» و «کاکایی سرسیاه کوچک» و.. به این تالاب مهاجرت می‌کنند. و گاها انواع اردک‌ها نیز در تالاب صالحیه مشاهده می‌شوند.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز: از سال ۹۴ به بعد که حق آبه برای ورود به تالاب صالحیه از رودخانه کُردان فراهم شده، وضعیت بسیار مطلوب‌تری پیدا کرده است. در کنار این مهم آب‌های سطحی آن منطقه نیز به سمت تالاب صالحیه هدایت شده و با این اقدامات مثبت اکنون شاهد آبگیری خوب آن هستیم.
گنجینه تنوع زیستی شکل گرفته در اطراف این تالاب و مهمتر از همه تهدید نمک‌های آن برای سلامت مردم و مزارع کشاورزی اطراف، لزوم احیا و حفظ تالاب صالحیه را دوچندان کرده است.

https://newroom.dana.ir/1731727
ارسال نظر
نظرات