شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 13:38 منتشر شده در مورخ: 1401/03/25 شناسه خبر: 1856280

تورم در سوئد رکورد ۲۰ ساله را زد

تورم در سوئد رکورد ۲۰ ساله را زد
اداره آمار سوئد اعلام کرد که میزان تورم در این کشور در ماه گذشته به ۷.۲ درصد رسیده که بالاترین میانگین تورم در سوئد از سال ۱۹۹۱ تاکنون است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اسپوتنیک، تلویزیون رسمی سوئد در گزارشی به افزایش شدید تورم در این کشور پرداخت. در این گزارش به نقل از اداره آمار سوئد اعلام شد که میانگین تورم در این کشور در ماه مه گذشته به ۷.۲ درصد رسیده است که از سال ۱۹۹۱ میلادی تاکنون بی سابقه است.

 
این در حالی است که میانگین تورم در سوئد در ماه قبل از آن، یعنی ماه آوریل به ۶.۴ درصد رسیده بود. میانگین تورم در سوئد در سال ۱۹۹۱ به ۷.۸ درصد رسیده بود و از آن سال تاکنون، سوئد تورمی در سطح ۷ درصد را تجربه نکرده بود.
 
پیامدهای جنگ اوکراین در ماههای اخیر به اکثر کشورهای اروپایی سرایت کرده و موجب افزایش نرخ تورم در این کشورها شده است. اتحادیه اروپا با توجه به وابستگی‌های شدیدی که به روسیه دارد، متضرر اصلی جنگ اوکراین محسوب می‌شود.
 
پیشتر، مرکز آمار اتحادیه اروپا، «یورواستات» نرخ تورم سالانه منطقه یورو را در ماه مه ۸.۱ درصد اعلام کرد که بالاترین سطح از زمان ثبت رکورد پیشین در سال ۱۹۹۷ است. بر اساس داده‌های آماری یورواستات، افزایش بهای انرژی و مواد غذایی که بخشی از آن متأثر از حمله نظامی روسیه به اوکراین است بر نرخ فعلی تورم منطقه یورو تأثیر گذاشته است. برخی از اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند که پس از موافقت اتحادیه اروپا با تحریم نفت روسیه، بهای انرژی و نرخ تورم در منطقه یورو برای مدت طولانی بالاتر از حد انتظار باقی بماند.
انتهای پیام/
https://newroom.dana.ir/1856280
ارسال نظر
نظرات